CZWARTEK 15.04.2021

Co to jest balet- rodzaj widowiska teatralnego, w którym głównym środkiem wyrazu jest taniec, wykonywany przez tancerzy według choreografii z towarzyszeniem muzyki, na tle dekoracji:

Obejrzyj próbę baletu dla dzieci:
link do: Balet Taniec dla dzieci Bielany Olga Yaroshenko

Zobacz balet w wykonaniu dzieci:
link do pokazu baletu „W krainie motyli”- Edukacja Artystyczna Dzieci

Obejrzyj fragment baletu Piotra Czajkowskiego „ Jezioro Łabędzie” –
Narodowy Lwowski Teatr Opery i Baletu – XV Forum Humanum

link do filmu

Opera- utwór sceniczny będący połączeniem tekstu (zwanego librettem) i muzyki, wykonywany przez śpiewaków – solistów, chóry, orkiestrę, zwykle w teatralnej oprawie, z wykorzystaniem scenografii, kostiumów, gry aktorskiej, czasem tańca

Posłuchaj śpiewaków operowych: Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, José Carrerasa
The Three Tenors in Concert 1994: Brindisi („Libiamo ne’ lieti calici”) from La Traviata

Śpiewaczka operowe: Gabrysia Świerczek operowa diva

link do filmu

Fragment opery : Madame Butterfly by Puccini – Love Duet (Opera Movie, 1995 – subtitled)

link do filmu

„Jak piękny kwiat” – ćwiczenie dużych grup mięśni. Rodzic układa na podłodze kolorową chustkę.
Dziecko- pszczółka  poruszają się swobodnym biegiem w rożnych kierunkach po pokoju, z  ramionami naśladują ruch skrzydeł owadów. Na zapowiedź: Pszczółki na kwiatku – dziecko podbiega do ułożonej  na podłodze chustce i wykonują klęk podparty. Uginają ręce w łokciach i zbliżają nos do podłogi, a następnie wraca do pozycji wyjściowej. Zabawę należy powtórzyć wielokrotnie.

„Kolorowe motyle” – ćwiczenie kształtujące mięśnie tułowia. Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym, trzymają kolorową chustkę nad głową (dwiema rękami za rogi). Wykonuje skłony boczne tułowia, chustką naśladuje latającego nad głową motyla. Po chwili robi skłony do przodu i do tyłu, nie odrywając pośladków od podłogi. Zabawę należy powtórzyć wielokrotnie

„Złap motyla” – zabawa z elementem podskoku. Dziecko porusza się w podskokach po pokoju. Na słowa: Uważaj, dziecko, motylek leci – wyrzucają energicznie chustkę w gorę, a następnie próbuje ją złapać. Zabawę należy powtórzyć wielokrotnie.

Wykonaj dowolny taniec z chustą do utworu- Balet Dance (Muzyka dla Szkoły Tańca)

link do muzyki

Zadania Karty Pracy 5- latki  strona 9