Wysłuchanie hymnu Unii Europejskiej „Ody do Radości” L. Van Beethovena. Omówienie symboli Unii Europejskiej-szacunek dla symboli  narodowych wszystkich krajów świata:

link do hymnu

Co to jest Unia Europejska?

-Na pewno słyszałaś/eś takie określenie UNIA EUROPEJSKA?

Wyjaśnienie:
Niektóre kraje Europy postanowiły połączyć się w jedną wielką rodzinę państw, która nosi nazwę Unia Europejska. Obecnie w jej skład wchodzą 24 państwa.
Unię Europejską można porównać do grupy przedszkolnej, w której jest przyjaźń, wszyscy się znają, przestrzegają. określonych zasad, wspólnie podejmują decyzje, pomagają sobie.
Państwa można wymienić i pokazać na mapie.
Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Austria, Włoch, Irlandia, Dania, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Finlandia, Szwecja, Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry:

Czy wiesz, jak wygląda flaga UE?
Jest na niej 12 złotych gwiazd ułożonych w kole na niebieskim tle.
Kolory flagi przypominają nam lato : niebieskie niebo i żółte słońce .

To jest flaga Europejska

Ciekawostka:
Jest to symbol nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości. Europy w szerszym znaczeniu. Krąg złotych gwiazd reprezentuje solidarność i harmonię między narodami Europy.
Liczba gwiazd nie jest związana z liczbą Państw Członkowskich. Gwiazd jest dwanaście, ponieważ liczba dwanaście jest tradycyjnie symbolem doskonałości, pełni i jedności. Dlatego też, flaga pozostaje jednakowa, bez względu na rozszerzenia UE.

Zadanie – pokoloruj flagę Unii Europejskiej:

Zabawa ruchowa WYCIECZKA PO EUROPIE:
Dziecko z rodzeństwem i rodzicami tworzy pociąg i jeżdżą po różnych krajach europejskich. W każdym kraju naśladują odpowiednie ruchy np.

HOLANDIA- dziecko ma zaciśnięte zęby, naśladuje cichy szmer wiatru, jednocześnie wypowiada głoski ”szy”

BRLGIA- zajada się najlepszymi pralinkami, głośno mlaska

WŁOCHY– zagniatają ciasto na pizze, pieką ją

FRANCJA- naśladują grę na akordeonie

CHORWACJA– pływają w morzu

HISZPANIA– udają torreadora i walczą z bykiem

Zadania do wykonania: